Přeštické černostrakaté prase

Co je nového

 

 

METODIKA UCHOVÁNÍ GENETICKÉHO ZDROJE ZVÍŘAT

Rámcová metodika pro Národní program uchování genetických zdrojů zvířat pro plemeno Přeštické černostrakaté prase pro období 2017 - 2021 (poslední revize proběhla 31. 3. 2020) - link


 

METODIKA PASTEVNÍHO CHOVU PŘEŠTICKÝCH PRASAT

Pro chovatele přeštických prasat i zájemce o chov, zejména v ekologickém režimu, je na stránkách VÚŽV ke stažení metodika autorského týmu Dostálová A., Koucký M., Vališ L., Sklenář J.: Výkrm na pastvě jako alternativní systém chovu přeštického prasete. Metodiku si můžete stáhnout zdarma. Stejně tak i sborník ze semináře "Perspektivy  přeštického černostrakatého plemene prasat v podmínkách globalizovaného trhu".

        

 

 

REPORTÁŽ O PŘEŠTICKÉM PRASETI NA ČR HRADEC KRÁLOVÉ

V neděli 2. února vysílal ČR Hradec Králové v pořadu Pochoutky reportáž o přeštickém praseti. Zde je odkaz pro poslech z archivU Českého rozhlasu: Přeštické prase zachráníte tím, že ho sníte!

 

 

 

POZVÁNKA NA INSEMINAČNÍ KURZ

Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. ve spolupráci se společností Chovservis a.s. Hradec Králové pořádá inseminační kurz.

Kurz se koná 17.-19. února 2014 v Kostelci nad Orlicí, přihlásit se můžete do 12. února.

Kurz je buď 2denní (úterý-středa) nebo 3denní (pondělí-středa) v závislosti na oboru vzdělání účastníka (3denní kurz je rozšířen o výuku zootechniky). Výuka zahrnuje teoretickou i praktickou část. Kurz je zakončen odbornou zkouškou.

Pozvánka

Přihláška

 

NABÍDKA INSEMINAČNÍCH DÁVEK se rozšířila i na ISK Radouňka JIndřichův Hradec. Více informací naleznete v sekci "Nabídka inseminačních dávek"

ZALOŽENÍ KLUBU CHOVATELŮ PŘEŠTICKÝCH PRASAT O.S.

Založili jsme občanské sdružení Klub chovatelů přeštických prasat. Informace o klubu naleznete v příslušné sekci v horní nabídce rubrik. Naleznete zde i stanovy sdružení, pozvánku na ustavující členskou schůzi a přihlášku ke členství v klubu.

POZVÁNKA NA SEMINÁŘ "ALTERNATIVNÍ SYSTÉMY CHOVU PRASAT"

Oddělení chovu prasat VÚŽV Vás srdečně zve na seminář Alternativní systémy chovu prasat" Seminář se koná 26.11.2013 v aule střední zemědělské školy v Kostelci nad Orlicí. Na semináři vystoupí řada zajímavých hostů, například ing. Jan Stibal (Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě), doc. Pavel Novák (Tekro s.r.o.), MVDr. Alena Hekrlová (KrajskÁ veterinární správA), ing. Anne Dostálová (VÚŽV), Prof. Václav Matoušek (JČU), ale také zástupci praxe - pan Josef Sklenář (Biofarma Sasov) nebo pan František Kšána.

Pokud máte o účast na semináři zájem, přihlaste se do 20.11.2013 na mail kostelec@vuzv.cz nebo vaclavkova.eva@vuzv.cz

Do mailu stačí napsat své jméno, případně firmu a počet osob, které přihlašujete.

Pozvánka na seminář 26.11.2013

 

ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ STRÁNKY

Na internetu jsme objevili stránky Jen to dobré z naší země, které by se mohly líbit každému , kdo se zajímá o české a kvalitní potraviny a o české zemědělství. Mimo jiné se zde píše i o přeštících.

 

PŘEŠTÍCI NA VÝSTAVĚ ZEMĚ ŽIVITELKA 2013

Kdo z vás letos zavítal na výstavu Země živitelka v Českých Budějovicích, mohl si v expozici hospodářských zvířat prohlédnout dvě přeštická prasátka z chovu Jihočeské univerzity

V pátek 30. srpna se konal degustační test uzenářských výrobků z masa přeštického prasete v porovnání s výrobky z klasického hybrida. Akci připravila Agrární komora ČR ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v.v.i. a řeznickým mistrem Františkem Kšánou ml. Více informací se dočtete v článku Není nad přeštické prase

Napište nám do vzkazů, zda jste na výstavě byli, zda jste ochutnali výrobky z přeštíka a jak se vám výstava líbila.

Výsledky degustačního testu jsou jednoznačně příznivé pro přeštíka: Při hodnocení vařeného kolena dalo 59 % respondentů přednost přeštickému plemenu proti 41 % respondentům, kteří lépe hodnotili výrobek z masného hybrida. Více informací naleznete na stránkách APIC-AK

JEŠTĚ JEDNOU (NEJEN) O BONITACI V MLADOTICÍCH

Článek o přeštickém praseti a o bonitaci v Mladoticích vyšel v týdeníku Ekonom 20. června. Ukázka z článku a krátké video naleznete zde.

Na celý článek se podívejte v sekci Napsali o nás

PŘEŠTÍCI NA AKCI PŘÍBĚH POTRAVIN

V pátek 7.6. a v sobotu 8.6. 2013 se konal třetí ročník naučné stezky Příběh potravin. Akci pořádal Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i., Česká zemědělská univerzita v Praze a Šlechtitelská stanice Selgen. Zatímco v pátek byl program zaměřen na děti 1. stupně základních škol, v sobotu byl určen pro veřejnost, zejména rodiče s dětmi. V rámci celé akce byla vystavena řada hospodářských zvířat, proto nemohly chybět ani tři přeštické prasničky. Na jejich účinkování na akci se podívejte do fotogalerie. O celé akci si můžete přečíst na stránkách VÚŽV, v.v.i.

PŘEŠTICKÁ PRASÁTKA NA TV NOVA

V úterý 4.6.2013 vysílala TV Nova v magazínu Víkend reportáž o přeštických prasatech. Reportáž je možné shlédnout na stránkách TV Nova

 

BONITACE V MLADOTICÍCH

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout fotografie z bonitace prasat v Mladoticích, která proběhla 23.5.2013.

O botnitaci si také můžete přečíst článek V Mladoticích plní chovatelský cíl na stránkách agroweb.cz

 

Ohlasy na knížku o přeštickém praseti a fotografie z Přeštic

Z městského úřadu v Přešticích nám poslali fotografie z knihovny. Podívejte se na ně do fotogalerie.

Ve fotogalerii také najdete snímky z Přeštic-místa vzniku přeštického černostrakatého plemene prasat. Za fotografie děkujeme prof. Matouškovi z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.


Stav populace přeštických prasat v roce 2012 byl pro větší přehlednost přesunut do samostatné sekce

 

V sekci Napsali o nás se dozvíte, že podle časopisu Apetit bylo jako vítězný produkt roku 2012 vyhodnoceno maso a uzeniny z přeštických prasat

 

V sekci Napsali o nás naleznete odkaz na rozhovor řezníka a uzenáře Františka Kšány ml. v Českém rozhlase a České televizi.

PŘEŠTICKÉ ČERNOSTRAKATÉ PRASE-ŽIVÉ DĚDICTVÍ PO PŘEDCÍCH

Kniha s názvem "Přeštické černostrakaté prase - živé dědictví po předcích" je dočasně k nahlédnutí jako e-book na těchto stránkách. V lednu vyjde v tištěné podobě. Kdo máte o knihu zájem, ozvěte se nám na adresu VÚŽV oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí (adresu naleznete v kontaktech). 

Kostelec nad Orlicí - 29.11.2012

29. listopadu se v Kostelci nad Orlicí sešli chovatelé přeštických prasat se zástupci plemenářských organizací (Chovservis a.s., Plemenářské služby Otrokovice), Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě a s pracovníky Výzkumného ústavu. Setkání se také zúčastnili hosté ze společností AGE s.r.o. České Meziříčí (Ing. Martinek), Dyntec spol. s.r.o. (MVDr. Pšikal), Amaso CZ, s.r.o. (Radek Chaloupka a František Kšána). Z řad chovatelů do Kostelce přijeli téměř všichni zapojení do Národního programu GZ (ZD Mladotice, Žihelský statek  a.s., Zemas a.s. Čejč, Agrova a.s., JČU České Budějovice, Farma Pod lesem Cvrčovice, Miloš Švec, Medito s.r.o.). Úvodní program setkání byl zaměřen na získání vzájemných kontaktů a seznámení chovatelů. Později byla, zejména formou diskuse, projednávána otázka dotací na chov přeštických prasat, zdravotní situace v jednotlivých chovech, tvorba připařovacího plánu a regenerace některých genealogických linií kanců. Na setkání byla projednávána i možnost vytvoření klubu chovatelů přeštických prasat. Byla vytvořena užší skupina tvořená zástupci SCHPCM, VÚŽV, plemenářských organizací, chovatelů a JČU České Budějovice, kterou doplnil také pan Kšána. Tato skupina se sejde v lednu 2013, aby určila konkrétní postup pro plemenářskou práci v chovech přeštických prasat, spolupráci s JČU a možnosti propagace přeštického černostrakatého plemene. Kdo by měl zájem o účast na setkání, je možné se připojit elektronickou cestou, např. přes skype. Zájemci se mohou přihlásit začátkem ledna a domluvíme podrobnosti.

Děkujeme sponzorovi setkání, tj. firmě AGE s.r.o. a všem, kteří jste přijali naše pozvání a vážili, často dlouhou, cestu do východních Čech.

Přivítáme všechny vaše postřehy a připomínky k proběhlému setkání i těm budoucím. Psát můžete v sekci Vzkazy nebo na náš mail kostelec@vuzv.cz

Několik fotografií ze setkání je v sekci Fotogalerie. Zatím je zde pouze pár snímků, až přejdeme na placenou verzi webu, doplníme další.

Přivítáme a rádi zveřejníme i vaše fotografie, pozvánky a další materiály související s přeštíky.

Také nám zasílejte návrhy na zajímavé webové stránky, které bychom mohli zařadit do sekce Zajímavé odkazy.

 

 

aktualizováno: 21.04.2021 10:05:00